دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان مرودشت در سال جاری برگزار شد دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان مرودشت در سال جاری با حضور معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان مرودشت برگزار شد.

دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان مرودشت در سال جاری، با حضور محمدرضا ابراهیمی معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، سید مختار امیری معاون برنامه‌ریزی و عمرانی فرمانداری و عضو حقیقی انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان مرودشت، سید منصور جعفری شهردار مرودشت، فریدون اتابکی رئیس شورای اسلامی شهر این شهر، مهراب عباسی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی مرودشت و دیگر اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان در محل فرمانداری مرودشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، مهراب عباسی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی مرودشت در ابتدای این نشست، ضمن ارائه گزارش عملکرد و بیان وضعیت کتابخانه‌های عمومی این شهر و گزارش انجام مصوبات پیشین انجمن، بیان کرد: در شهرستان مرودشت  6 کتابخانه شهری، 7 کتابخانه روستایی و 1 یک کتابخانه مشارکتی وجود دارد که سه کتابخانه آن در مرکز شهرستان است. وی مشکل اصلی کتابخانه‌های مرودشت را نبود منابع مالی دانست و گفت: درصورتی که شهرداری سهم نیم‌درصد کتابخانه‌های عمومی را پرداخت کند، بسیاری از مشکلات کتابخانه‌های این شهرستان رفع خواهد شد.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در این جلسه با بیان اینکه باید در جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی درباره ارتقای کتابخانه‌ها برنامه‌ریزی داشته باشیم، اظهار داشت: هنگامی که بودجه مناسب در اختیار انجمن قرار داشته باشد، اعضای انجمن می‌توانند برنامه‌های مختلفی را برای اعتلای کتابخانه‌های عمومی و خدمات آن‌ها در بزرگترین شهرستان استان پس از شیراز، مصوب و اجرا کنند.

محمدرضا ابراهیمی با اشاره به اینکه شهرداری مرودشت در خصوص پرداخت سهم نیم‌درصد باید جدیت داشته باشد، بیان کرد: این موضوع باید طبق قانون پیش رود و نباید مکرراً در جلسه انجمن بیان شود. وی افزود: تصویب طرح‌ها و برنامه‌های مختلف نرم‌افزاری در راستای توسعه و تعمیق مطالعه در سطح شهرستان باید در دستور کار انجمن قرار گیرد و مسائل بنیادی و بدیهی مانند پرداخت سهم نیم‌درصد باید پیش از آن حل شده باشد.

معاون برنامه‌ریزی و عمرانی فرمانداری مرودشت نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه باید سرانه امور فرهنگی در شهرستان مرودشت بالا رود، بیان کرد: در بحث کتابخانه‌ها همه مسئولان باید همت کنند، زیرا شرایط فعلی کتابخانه‌ها شایسته این شهر تاریخی نیست.

امیری با بیان اینکه کتابخانه‌ها برای فعالیت و پویایی به پول نیاز دارند، اضافه کرد: نباید برای مبالغی که قانون مشخص کرده، شرط بگذاریم. سهم نیم‌درصد باید در اختیار کتابخانه‌ها قرار گیرد تا اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بتوانند براساس نیاز کتابخانه‌ها، برای این اعتبار تصمیم‌گیری کنند. وی افزود: هزینه‌کرد در زمینه فرهنگی، جامعه را از بحران نجات می‌دهد.

شهردار مرودشت نیز در ادامه این جلسه، با بیان این که سرانه کتابخانه‌های مرودشت نسبت به جمعیت این شهر پایین است، عنوان کرد: در شهر مرودشت با سابقه تاریخی و فرهنگی، تنها سه کتابخانه عمومی وجود دارد که این شایسته دومین شهر استان نیست. جعفری با اشاره به اینکه در زمینه کتابخانه‌ها به تغییر رویکرد نیاز داریم، افزود: در زمینه ساخت و تعمیر کتابخانه‌ها نگاه شهرداری و شورای شهر نگاهی مثبت است و ما در این زمینه هعمکاری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

جعفری به اختصاص زمین برای ساخت کتابخانه از سوی شهرداری مرودشت نیز اشاره و عنوان کرد: در پارک پرستار زمینی با متراژ بالا برای ساخت کتابخانه در نظر گرفته شده است که این زمین به صورت رایگان در اختیار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قرار خواهد گرفت و شهرداری در ساخت این کتابخانه نیز همکاری و مساعدت خواهد داشت.

شهردار مرودشت در خصوص پرداخت سهم نیم‌درصد نیز عنوان کرد: تا پایان سال بدهی معوقه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان مرودشت پرداخت خواهد شد.

شایان ذکر است در پایان این نشست در خصوص اقدام هرچه سریع‌تر شهرداری برای پرداخت معوقات پیشین کتابخانه‌های عمومی مرودشت، تشکیل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز شهرستان و تمدید نوبت شب کتابخانه‌های عمومی این شهرستان به عنوان مصوبه‌های این نشست بحث و تبادل نظر شد.

 

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 428
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما