برگزاری نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای در سپیدان هفتمین نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای در سپیدان فارس با عنوان «محمد(ص)، پیامبر خاتم» برگزار شد.

به گزارش اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سپیدان، هفتمین نشست مدرسه ای در شهر اردکان روز یکشنبه 5 دی ماه با همکاری مدرسه رازی در کلاس درس دانش آموزان سال سوم متوسطه رشته انسانی اجرا شد.

در این گردهمایی که با توجه به ایام گرامیداشت سالروز ولایت پیامبرگرامی اسلام، با عنوان «محمد(ص)، پیامبر خاتم» برگزار شد، شش نفر از دانش آموزان به معرفی کتاب‌های خوانده شده خود درباره سیره و سبک زندگی پیامبرگرامی اسلام، شخصیت و منش ایشان پرداختند.

در ابتدای این گردهمایی سید زبیر حسینی کتاب «پیامبر رحمت» نوشته سید مصطفی ذاکری را به حاضران معرفی کرد. این کتاب به مناسبت سال پیامبر اعظم(ص) و در پنج فصل گردآوری شده است. فصل اول شامل موضوعاتی چون وضع جهان قبل از اسلام، وضع ایران و روم، رسالت پیامبر(ص) و دستاورد های اسلام می باشد. فصل دوم شامل فضائل و سیره پیامبر اکرم(ص)، همچون علم، عبودیت، عبادت، صداقت، حسن خلق، شجاعت و دیگر فضائل شخصیت عظیم پیامبر خداست. همچنین معجرات، سیمای آن حضرت در قرآن و دیگر کتب آسمانی و همینطور تاریخ زندگی پیامبر(ص)، معراج و جهاد از دیگر بخش های این کتاب است.

در ادامه معین شیروانی از کتاب «پیامبر اکرم(ص) در قرآن» نوشته سمیح عاطف الزین و ترجمه علی چراغی گفت. این کتاب شرح زندگانی پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد(ص) از زبان قرآن کریم است که شامل چگونگی تأسیس دولت اسلامی، زندگی در مدینه و غزوه بدر می شود. در این کتاب زمان ورود پیامبر(ص) به شهر مدینه (یثرب) را نقطه عطفی در تاریخ بشری می شمارد و از روزی که شهر مکه را ترک می گویند، صفحات نوینی در دفتر تاریخ گشوده می شود.

کتاب «پیامبر امی» نوشته شهید مرتضی مطهری سومین کتاب این برنامه ‌بود که توسط جاسم فزونی به اشتراک گذاشته شد. این کتاب دربرگیرنده تاریخ قبل و بعد از نزول دین مبین اسلام به شبه جزیره عربستان است. در این کتاب به معنای مختلف واژه «امی» و همچنین تفاسیر مختلف از منظر مفسران بزرگ مبنی بر، درس ناخوانده و ناآشنا به خط و نوشته بودن پیامبر، اهل ام القری بودن و غیره اشاره شده است.

علی حسینی کتاب‌خوان بعدی بود که به معرفی کتاب «سیره نبوی» نوشته استاد شهید مرتضی مطهری پرداخت. این کتاب حوادث زندگی پیامبر از جمله زمان میلاد ایشان، دوران کودکی و جوانی، بعثت این پیامبر الهی و حوادث سالهای آغازین بعثت پیامبر را نقل می‌کند.

کتاب «همنام گلهای بهاری» پنجمین کتاب این نشست بود که محمد صادق اله یاری آن را به دوستانش پیشنهاد کرد. این کتاب با نثری روان و قابل فهم به خصوصیان اخلاقی پیامبر (ص) و توصیه‌های آن حضرت در زمینه‌های مختلف پرداخته است که با استفاده از منابع معتبر شیعی و اهل سنت گردآوری شده است. «هم‌نام با گل‌های بهاری» جلد اول از مجموعه چهارده جلدی «سیره کابردی چهارده معصوم» است که برنده جایزه کتاب سال حوزه شد.

میلاد هوشمندی نیز آخرین کتاب‌خوانی بود که کتاب «به ابوذر چنین گفت» نوشته طالب شهرستانی را به حاضران معرفی کرد.

شایان ذکر است در پایان این نشست همچین دو کتاب «حریم ریحانه» نوشته نعیمه اسلاملو و کتاب «نقشه نقش بر آب» گردآوری پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی) از سری کتاب‌های کتاب‌خوان ماه ویژه دی توسط کتابداران کتابخانه گنجینه معرفت به دانش‌آموزان معرفی شد.

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 208
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما