هم‌نوایی آب و کتاب نشست کتاب‌خوان آب و کتاب در کتابخانه رئیسی اردکانی برگزار شد هشتمین نشست کتابخوان کتابخانه‌ای کتابخانه رئیسی اردکانی به کتاب‌هایی آبی اختصاص داشت و دوستداران آب و کتاب را گرد هم آورد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، متخصصان و مسئولان و علاقه‌مندان حوزه آب، این بار در هشتمین نشست کتاب‌خوان کتابخانه‌ رییسی اردکانی شیراز گردهم آمدند تا پیوندی عمیق میان دو عنصر حیات‌بخش یعنی آب و کتاب برقرار کنند. در این نشست که با حضور محمدرضا ابراهیمی معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، دکتر سیاوش بهروز مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس، مهندس محمدجواد رحمانی مسئول بهره‌برداری جانشین اداره آبفا در شمال فارس و مجتبی رئیسی دبیر کمپین فرهنگی یاران کتاب داراب همراه بود، پنج کتاب در خصوص مایع حیات بخش به حاضران معرفی شد.

مجتبی رییسی وکیل دادگستری و دبیر کمپین یاوران کتاب داراب با کتاب «توسعه پایدار و مدیریت آب» نوشته فاطمه ظفرنژاد به این نشست آمده بود. رییسی با بیان اینکه منابع طبیعی امانتی است در دست ما که به نسل‌های آینده تعلق دارد، گفت: متأسفانه در ایران منابع طبیعی به‌ویژه آب بی‌رویه مصرف می‌شود و این زنگ خطری برای آیندگان است. وی با بیان اینکه سهم بیشتر آب مصرفی جامعه مربوط به حوزه کشاورزی است، اضافه کرد: می‌توان با راه‌هایی همچون استفاده ار سیستم‌های آبیاری قطره‌ای یا تغییر الگوی کشت تا حدی از هدررفت آب جلوگیری کرد.

رییسی در ادامه در خصوص کتاب «توسعه پایدار و مدیریت آب» نیز بیان کرد: این کتاب به گونه‌ای متفاوت به موضوع حکمرانی آب در ایران می‌پردازد. این کتاب 4 فصل دارد که در فصل اول آن پیشینه آبیاری در ایران را بررسی می‌کند و از تمدن‌های کاشان، جیرفت، شوشتر و خوزستان به عنوان نخستین تمدن‌های آبیاری جهان نام می‌برد. درفصل دوم مدیریت سخت‌افزاری آب و مبارزه با جنگل زدایی و تغییر کاربری و تخریب اراضی را بیان می‌کند و در فصل سوم به راهکارهای نرم‌افزاری،رویکرد مدیریت و راه‌های برون رفت از بحران همچون توقف سدسازی و توانمند سازی جوامع بومی می‌پردازد. فصل چهارم کتاب نیز به اثرات بیابان‌زایی اختصاص داده شده است.

 مهندس محمدجواد رحمانی دومین کتابخوانی بود که با کتاب «نگاهی گذرا به وضعیت بحران خشکسالی در استان فارس» تألیف محمدجواد رحمانی و محمدرضا نداف خود را به جمع رسانده بود. مسئول بهره‌برداری جانشین اداره آبفا در شمال فارس درباره این کتاب گفت: این کتاب در شش فصل وضعیت خشکسالی و بارندگی در استان فارس را بررسی کرده است. فصل اول این کتاب به ارائه اطلاعات پایه استان فارس همچون وضعیت آب‌و هوایی فارس و تأثیر آن بر زیست‌بوم استان، توده‌های هوایی مؤثر بر استان و ... اختصاص دارد و در فصل‌های بعدی به ترتیب، مباحث تعریف، انواع، علل و مدیریت خشکسالی؛ ضوابط زیست محیطی استفاده مجدد از آب‌های برگشتی و پساب‌ها،؛ سیل و سیلاب؛ بهینه‌سازی مصرف آب و راهکارهای سازگار با بحران خشکسالی مطرح شده است.

کتاب «آب درمانی: هشت قدم ساده » سومین کتابی بود که به دست طاهره علایی به حاضران پیش‌کش شد.  این کتاب نوشته جین اسکرینورز نویسنده کتاب‌های سم زدایی است که در آن تأثیر آب و روش‌های آب‌درمانی در رفع سموم بدن و سلامتی انسان بیان شده است. کتاب در هشت فصل مباحثی همچون اهمیت آب در حیات، برنامه تغذیه با آب در 18 روز، آب درمانی، دریادرمانی، ورزش‌های آبی، شبنم جوانی و زیبایی، آب‌های شفابخش و همراهی با جریان آب را مطرح کرده است.

امیرمنصور جلالی در ادامه کتاب «ندای آب» اثر ماسارو ایموتو به‌ترجمه عباس معزی را معرفی کرد. این کتاب، نوشتار پژوهشی علمی ـ فلسفی است درزمینه حیات هستی و وابسته بودن زندگی تمام اشیاء به آب، که نگارنده با آوردن مثال‌ها و شرح آزمایشات متعدد به شناسایی حقایق شگفت‌انگیز دنیای آب پرداخته‌است.

دکتر سیاوش بهروز پنجمین کتابخوانی بود که با کتاب «هیدروژئولوژی کاربری» نوشته چارلز فتر و ترجمه سیاوش بهروز و دکتر نوذر سلمانی پشت تریبون قرار گرفت. مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس در ابتدا با بیان اینکه بحران آب نیاز به مشارکت همگانی دارد، بیان کرد: درست است که در مسئله آب دچار سوءمدیریت هستیم اما این سوءمدیریت نه تنها در سطح مسئولان بلکه در تمامی سطوح جامعه حتی شهروندان به چشم می‌خورد. وی افزود: بسیاری از کشورهای دیگر نیز همچون ایران با این مشکل روبرو بوده‌اند، اما رویکرد آن‌ها متفاوت بوده است به همین دلیل توانسته‌اند بحران را پشت سر بگذارند. بهروز در ادامه درخصوص کتاب «هیدروژئولوژی کاربری» نیز عنوان کرد: این کتاب به صورت کلی به معرفی و بررسی وضعیت آب‌های زیرزمینی اختصاص دارد و مطالعه آن هم برای دانشجویان و هم برای مسئولان اجرایی کاربردی است. کتاب «هیدروژئولوژی کاربری» در ۱۳ فصل به بررسی وضعیت آب‌های زیرزمینی پرداخته است که مباحثی همچون خصوصیات آب‌خوان‌ها، اصول جریان آب زیرزمینی، رطوبت خاک و تغذیه، مدل‌های آب‌های زیرزمینی و ... برخی از عناوین فصل‌های آن است.

شایان ذکر است اهدای لوح به مهمانان و تقدیر از آن‌ها توسط معاون اداره کل و مسئول کتابخانه رییسی اردکانی پایان بخش این نشست بود.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 402
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما