به مناسبت هفته پژوهش نشست مشترک استادان دانشگاه و کتابداران کتابخانه‌های عمومی برگزار شد به مناسبت هفته پژوهش نشست مشترک استادان علم اطلاعات و دانش‌شناسی و کتابداران کتابخانه‌های عمومی با عنوان «کتابخانه عمومی، دانشگاه مردمی» با حضور استادان علم اطلاعات و دانش شناسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، دکتر سعیده ابراهیمی در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه کتابخانه‌ها خاستگاه پژوهش‌اند، گفت: به واقع سنگ‌بنای هر پژوهش از کتابخانه شکل می‌گیرد و از این رو معرفی و حضور پررنگ کتابخانه‌ها در هفته پژوهش الزامی است. وی به حضور غرفه کتابخانه‌های عمومی فارس در نمایشگاه هفته پژوهش اشاره و عنوان کرد: امسال نخستین سالی بود که اداره کل کتابخانه‌های عمومی در این نمایشگاه حضور داشت و خدمات ویژه خود به پژوهشگران را معرفی کرد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی فارس در ادامه به اهمیت کتاب‌های الکترونیک اشاره کرد و گفت:  کتاب‌های چاپی، الکترونیک و صوتی سه روش نشر کتاب هستند که از این میان کتاب‌های صوتی بیشترین مخاطب را دارند؛ اما نمی‌توان این مسئله را نادیده گرفت که کتاب‌های الکترونیکی در حال رشد و مخاطبان آن‌ها در حال فزونی هستند. وی قیمیت پایین و راحتی استفاده از کتاب‌های الکترونیک را از مهم‌ترین علل استقبال مردم به این کتاب‌ها دانست و گفت: ای‌بوک‌ریدرها (eboo reader)  امکانات و جذابیت‌های متنوعی را فراهم کرده‌اند؛ افزون بر آن قابلیت جست‌جوی کلید‌واژه در کتاب‌های الکترونیک نیز امکان دیگری است که آن را کاملا ً از فضای کتاب‌های چاپی متمایز می‌کند.

ابراهیمی در ادامه به ضرورت لزوم برنامه‌ریزی برای ارائه کتاب‌های الکترونیک در کتابخانه‌های عمومی کشور و استان فارس اشاره و عنوان کرد: برنامه‌ریزی برای ورود کتاب‌های الکترونیک به کتابخانه‌های عمومی ایران برای ارائه خدمات به طیفی از مخاطبان که گرایش به خواندن الکترونیکی دارند اجتناب ناپذیر است. وی با عنوان این‌که مسئله حق مؤلف مهم‌ترین چالش این مقوله است، اضافه کرد: ناشران معتقدند که یک کتاب الکترونیکی از سوی جمعیت عظیمی استفاده می‌شود بنابراین قیمت یک کتاب الکترونیکی سه برابر کتاب چاپی می‌شود.

 

کمبود نهادهای فرهنگی از ارزش و جایگاه شهرها می‌کاهد

 پروفسور جعفر مهراد نیز در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر کشور با روند رو به تزاید کتابخانه‌های عمومی روبه‌روست؛ گفت: در سال جاری در استان فارس نیز شاهد افتتاح چندین کتابخانه عمومی بوده‌ایم؛ اما این به معنای کفایت تعداد کتابخانه‌ها نیست.

وی با تأکید براینکه کمبود نهادهای فرهنگی از ارزش و جایگاه شهرها می‌کاهد، عنوان کرد: برای ایجاد نظام فناوری واحد و یک‌پارچه شهری و همچنین ایجاد نهادهای فرهنگی گام اول را باید شهرداری بردارد.

مهراد در خصوص نقش بی‌بدیل کتابخانه در جامعه عنوان کرد:کتابخانه های عمومی در زیرساخت یک شهر همچون پشتیبانی از توسعه شهری، باززایی، تهذیب اخلاق و اصلاح فرهنگ عامه نقش مهمی برعهده دارد. علاوه بر آن ساختمان کتابخانه، بخشی از نخستین مولفه های معماری و پایه ای ترین ساختمان از ساختمان های شهری است.

استاد دانشگاه شیراز در ادامه به تعریف شهرهای اطلاعاتی و نقش کتابخانه‌های عمومی در این شهرها پرداخت و گفت: شهرهای اطلاعاتی شهرهایی‌ هستند که به عنوان شهر جهانی شناخته می‌شوند و به شهر دیجیتالی، هوشمند یا خلاق معروفند و موفقیت این‌گونه شهرها بسته به نیروی انسانی است.

مهراد با تصریح اینکه کتابخانه‌های عمومی در تمامی دنیا برند و نماد شهر به حساب می‌آیند، اضافه کرد: در کشورهای دنیا کتابخانه‌های عمومی ارزش اقتصادی دارند و از آن‌ها به عنوان دانشگاه مردمی یاد می‌شود زیرا این کتابخانه‌ها نیازهای شهروندان، کسب و کارهای کوچک، کارآفرینان و سازمان ها و موسسات اجتماعی را تامین می کنند. برخلاف شرکت های بزرگ که کتابخانه های تخصصی خود را در اختیار دارند، شرکت های کوچک و متوسط به خدمات کتابخانه های عمومی محلی وابسته اند.

وی همچنین درخصوص کارکرد کتابخانه‌ها در کشورهای دیگر افزود: کتابخانه های عمومی دسترسی به اینترنت را در اتاق ها و سالن ها و تلفن های هوشمند یا لپ تاپ را به مردمی که قدرت خرید این ابزارها را ندارند امانت می دهند؛ همچنین کتابخانه ها خدمات اطلاعاتی اختصاصی را برای توزیع در شبکه های شهری مانند تصاویر دیجیتالی شهر، دسترسی به کاتالوگ کتابخانه ها، مجموعه های تمام متن و خدمات مرجع دیجیتالی فراهم می آورند. به علاوه، کتابخانه های عمومی فضاهایی را برای کار، فراگیری و دانش اندوزی و جلسات و برگزاری همایش ها مهیا می‌کنند.

 
کتابداران باید توانایی افراد را بشناسند

دکتر زهیر حیاتی نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه کتابخانه‌ها با عامل مهمی همچون مردم سروکار دارند، اظهار داشت: کتابخانه‌ها باید مردم را ارزیابی کرده و متناسب با نیازهای آ‌ن‌ها فعالیت کنند.

وی از وجود یک مثلث فرهنگی در هر جامعه‌ای نام برد و عنوان کرد: کتابخانه‌ها و کتابداران، صنعت نشر و مردم سه ضلع یک مثلث‌اند که نمی‌توان آن‌ها را از هم تفکیک کرد و اگر خللی در این در این مثلث وجود دارد به دلیل این است که هر سه عامل ضعیف عمل کرده‌اند.

استاد دانشگاه شیراز با بیان اینکه صنعت نشر کشور تقریباً صنعتی شکست خورده است، گفت: کتابداران کتابخانه‌ها با شناسایی کاربران و تعیین کتاب‌های پرمخاطب و اعلام به ناشران، می‌توانند این صنعت را بهبود بخشند.

حیاتی با اشاره به اینکه کتابداران منفعل نمی‌توانند مردم را به حرکت وادارند، افزود: کتابداران باید پژوهشگر باشند و با علومی همچون روان‌شناسی اجتماعی و جامعه شناسی آشنا باشند تا بتوانند با شناخت افراد، سرویس‌هایی مختلف مدنظر را به مخاطبان ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه کتابداران باید توانایی افراد را بشناسند، اضافه کرد: شناخت خصوصیات عاطفی، اجتماعی، مسائل و مشکلات اجتماعی ، وضعیت دینی و آداب و رسوم مردم برای کتابداران ضروری است تا بتوانند با ارائه خدمات مورد نیاز کتابخانه‌ها را از انفعال خارج کنند.

شایان ذکر است در بخش دوم این نشست چهار پژوهش دیگر با عنوان‌های «بررسی وضعیت کتابخانه‌های عمومی استـان فارس در مقـایسه با سند چشم‌انداز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در افق 1404»، «پدیده­ بازگشت به بی­سوادی و نقش کتابخانه­های عمومی در آن از نظر کتابداران کتابخانه­های عمومی»، «طرح اضطراری: حفظ میراث فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان فارس» و «طراحی مدلی جهت دسته‌بندی شاخص‌های ارزیابی عملکرد کتابخانه‌های عمومی با استفاده  از تکنیک تحلیل عاملی» از سوی کتابداران استان فارس ارائه شد و در پایان از کتابداران پژوهشگر اداره کل کتابخانه‌های عمومی خانم‌ها افسانه مظفری، فاطمه صفری‌راد، زینب محبی، معصومه عبداللهی و آقای روح‌الله منوچهری با اهدای لوح قدردانی شد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 457
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما